David Hauerland, Fidurock: „Byli jsme v podstatě takovými pionýry v budování institucionálního nájemního bydlení.”

Za stamiliony ožije další činžovní dům v Praze – česká nemovitostní investiční skupina Fidurock pokračuje v investicích do prestižních lokalit. Rekonstrukcemi činžovních domů se skupina zabývá už deset let, aktuálně rozšířila své portfolio o nový rezidenční projekt na pražských Vinohradech. Dům v ulici Záhřebská 534/14 projde nákladnou rekonstrukcí s cílem nabídnout prvotřídní nájemní bydlení v centru hlavního města. Celková investice do akvizice a přestavby této nemovitosti má přesáhnout částku 200 milionů korun.

Pět pohledů odborníků na investiční strategie

"Kupující, kteří kupují byty na hypotéky, si začínají zvykat, nebo si uvědomují, že hypotéky levnější v dohledné době nejspíše nebudou." "V platnost vstupuje stavební zákon, což by v nějakém horizontu mohlo urychlit výstavbu a zvýšit nabídku nemovitostí natolik, že by to vytvořilo určitý tlak na zbrzdění cenového růstu." "V letošním roce by inflace měla být celoročně průměrně velice blízko cíle ČNB, tzn. měla by se pohybovat v tolerančním pásmu do 3 %." Tyto a další názory jsme slyšeli v diskusi řečníků 2. panelu nazvaném Investiční strategie a alternativní způsoby financování na 23. ročníku konference REAL ESTATE MARKET SPRING 2024.

Nedostatek stavebních pozemků a očekávaný růst cen

V uplynulém roce realitní trh zažil pokles cen bytů i komerčních nemovitostí. Tento trend však neovlivnil ceny stavebních pozemků, které zůstaly ve většině regionů na stejné úrovni jako v předchozím roce. Období klidu ještě chvíli vydrží, s příštím rokem by ale hodnota pozemků měla začít růst.

Český ekonomický výhled: Růst na obzoru

Po náročném období loňského roku, které zaznamenalo pokles ekonomiky o 0,2 procenta, se Česká republika chystá na obnovení růstu. Quarterly Report Czech Economic Outlook od Komerční banky slibuje oživení ekonomiky, po předchozí kvartální zprávě A sleepy start for the economy přináší nová zpráva Fasting over: growth ahead naději na růst HDP i reálných mezd.

Vyplatí se investice do nemovitostí na Costa del Sol?

Pro investory hledající stabilní dlouhodobou hodnotu a atraktivní výnosy nabízí region Costa del Sol ve Španělsku nejen úchvatné prostředí, ale také zajímavou investiční příležitost. V porovnání s tradičními trhy jako Praha a Paříž představuje Costa del Sol atraktivní alternativu s možností výnosu až 13 %.

Čeští investoři v CEE uskutečnili loni transakce za téměř 1,5 miliardy eur

Podle aktuálního reportu realitně-poradenské společnosti Cushman & Wakefield zaznamenal trh komerčních nemovitostí v roce 2023 v regionu střední a východní Evropy významný pokles investičního objemu: meziročně šlo o 55% snížení na celkových 5,02 miliardy eur. Největší část kapitálu zamířila do kancelářského sektoru, kde také došlo k nejvýraznějšímu nárůstu výnosů. I přes komplikace prokazuje trh odolnost, zvláště v logistickém a rezidenčním sektoru, jež jsou oblastmi s největším potenciálem pro růst.

Česko mezi korunou a eurem

Po novoročním projevu prezidenta Petra Pavla se znovu a intenzivněji otevírá debata o přijetí eura. Česká společnost však nemá jednotný názor. Co by přijetí či odmítnutí znamenalo pro českou ekonomiku či politiku?

Hypoteční trh na oživení ještě stále čeká

Objem hypoték poskytnutých bankami v červenci podle aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace meziměsíčně klesl zhruba o pětinu (18 %). Projevil se tak každoroční prázdninový efekt, kdy v době školního volna a letních dovolených poptávka po hypotékách pravidelně klesá.

Potřebný letní time-out

Prázdniny, dovolená na zotavenou, oddechový čas, letní lenošení… Všechna označení období červenec – srpen odkazují k odpočinku, klidu a snad i k meditaci. Dlužno podotknout, že toto paradigma v posledních letech ztratilo svou platnost a ani letos tomu není jinak. A to se týká i těch, kteří působí na českém trhu nemovitostí. Na operativu bude možné zapomenout, ale úvahy o strategii dalšího rozvoje se nejspíš budou na jiný čas odsouvat jen těžko.

Rozpohybuje liberalizace hypoték bytový trh?

Ještě donedávna figuroval jako nejvíce limitující parametr pro získání hypotéky ukazatel LTV. Nutnost mít našetřeno až pětinu hodnoty nemovitosti totiž znamená mít při dnešních cenách připravenou řádově milionovou částku. Výrazný růst úrokových sazeb ovšem způsobil také to, že mnozí žadatelé na hypotéku nedosáhnou, protože se „nevejdou“ do jiného parametru, a to DSTI. Omezení striktně stanovující maximální poměr splátek vůči příjmům žadatele ale od začátku prázdnin končí.

CEE: příliv realitních investic razantně klesl

V prvním čtvrtletí letošního roku poklesl objem investic do komerčních nemovitostí ve střední a východní Evropě (region CEE) meziročně přibližně o 57 %. Jde přitom o nepatrně lepší výsledek než v případě celé Evropy, kde se jejich hodnota snížila o 62 %.

Firemní úvěry jsou nejdražší za dvě dekády

Velkou překážkou návratu českých firem k jejich růstu je drahé financování. Průměrná úroková sazba podnikových půjček dosáhla na konci prvního čtvrtletí tohoto roku téměř 9 %. Drží se tak na nejvyšších úrovních od roku 2004, odkdy ČNB tento významný parametr hospodářského vývoje monitoruje.

Hypoteční sazby se drží na historických maximech

Konec akčních slev, kterými se některé velké banky snažily nalákat klienty k uzavření hypotečního úvěru, vedl k tomu, že průměrná úroková hypoteční sazba na začátku dubna opět nepatrně vzrostla. Ukazatel Fincentrum Hypoindex zaznamenal růst o tři bazické body na 6,3 %.

Vlna nucených prodejů se zatím nekoná

Financování na realitním trhu významně podražilo, a to v relativně krátké době. Dnes je typicky třikrát dražší než v nedávné minulosti, a to v průměru o 400 až 600 bazických bodů. I přesto na trhu nevidíme nadstandardní míru tzv. vynucených prodejů. To je dáno hned několika faktory.

Exkluzivní partner

Hlavní partneři

Partneři